Invigning Skeppsbroparken

Ett stenkast från innergården ligger den nybyggda Skeppsbroparken. Häng med på en invigning utöver det vanliga!

Den 24 maj är du välkommen på en härlig dag i Skeppsbroparken. En dag full av roliga aktiviteter för hela familjen. Under invigningsdagen blir det förutom tal och bandklippning även vernissage för två nya konstverk - ett permanent konstverk som kommer stå i vattnet och ett tillfälligt konstverk som står bredvid Skeppsbrogatan.

För dig som är nyfiken på hur vi tänkte när vi skulle bygga Skeppsbroparken och vad den skulle innehålla, samt vårt arbete med Parkettparken finns guidade turer. Är du mer sugen på att bara promenera i parken finns en tipspromenad där du kan vinna fina priser. För de mindre barnen finns ansiktsmålning, vår maskot och ballonger vid lekplatsen.

Dessutom bjuder vi på popcorn och glass till de 200 första.

Varmt välkommen på en härlig dag i Skeppsbroparken!

Tider

10.00 - Välkommen!

10.30 - Invigning av parken

11.00 - Guidad tur i Skeppsbroparken

11.00 - Guidad tur om Parkettparken

11.30 - Vernissage av konstverk i vattnet

12.15 - Guidad tur i Skeppsbroparken

12.15 - Guidad tur om Parkettparken

13.00 - Vernissage av konstverk vid Skeppsbrogatan

10.00-14.00 - Ansiktsmålning, tipspromenad, popcorn, ballonger, glass, musik med mera.

Information

Datum:
24 maj 2026
Tid:
kl. 10:00 – 14:00
Plats:
Skeppsbrogatan 8
Kostnad:
Gratis

Mer information

Konserter och utomhusfilm i Jönköping!

Sitt och njut eller röj loss ordentligt bland växtlighet, storslagna muralmålningar och ljusslingor på Jönköpings mysigaste innergård i Skeppsbron.

Mer information